вівторок, 21 січня 2014 р.

22 січня - День Соборності України

День Соборності України – свято, що відзначається щороку в день проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки, що відбулося 22 січня 1919 року на Софійській площі в Києві.

Йому передувало підписання (22 січня 1918 р.) Четвертого універсалу Центральної Ради, яким Українську Народну Республіку проголошено суверенною і незалежною державою. Західно-Українську Народну Республіку було проголошено в листопаді 1918 року. Процес об’єднання України завершився 22 січня 1919 року. 
 Акт возз’єднання УНР та ЗУНР – історичний факт, який показав безсилля будь-яких спроб роз’єднати український народ, протиставити українців один одному. 

21 січня 1990 року жителі багатьох населених пунктів по дорозі між Києвом і Львовом утворили живий ланцюг, відзначивши цю історичну дату. Офіційно в Україні День Соборності відзначається з 1999 року. 


понеділок, 20 січня 2014 р.

цікаві факти про книги та читання

       У кожного з нас вдома є книги. І якщо сьогодні левину частку популярності у книг відвоювали Інтернет та трохи раніше телебачення, то якихось півтора століття тому вони були основним джерелом інформації. Сьогодні ж людство читає все менше й менше книг, та це не означає, що воно не читає зовсім: новини, статті та блоги, навіть повідомлення у соціальних мережах – все це має пряме відношення до читання, отож вам напевне буде цікаво дізнатися деякі факти про книги і сам процес читання загалом.

Цікаві факти про книги.
Цікаві факти про книги
1. У минулі часи книги розташовувалися на полиці по-іншому: корінцем до стіни.
2. Книги про позіхання викликають у вас позіхання.
3. Найсприятливіший вік для навчання читання — 4-6 років. Дітей 6-7 років важче навчити читати.
4. Якщо дитина не навчилася до третього класу читати, її чекає важка доля. Так свідчать результати дослідження, проведені в США.
5. За читанням люди проводять приблизно 6,5 годин на тиждень, телевізор — кращий друг людини — забирає до 14 годин пильної уваги в тиждень.
6. Тобі десять років, а ти погано читаєш? Таким ти і залишишся і в середній школі. Таку формулу вивели вчені мужі з Єльського університету.
7. Щоб створити роман, письменник витратить у середньому 475 годин свого часу. А читач скільки?
8. Тюремні нари надихають: Мігель де Сервантес «Дон Кіхот», «Подорож пілігрима» Джон Баньян, Оскар Уайльд створив «Тюремну сповідь», Ніколо Макіавеллі написав монументального «Государя».
9. У минулі часи книги в бібліотеках приковували ланцюгами для їх кращого збереження.
10. Найактивніші покупці книг в наш час люди старше 45 років.
11. Покупець у книжковому магазині в середньому 8 секунд розглядає передню обкладинку і п’ятнадцять секунд задню.
12. Більше половини, це 68%, покупців книжок жінки.
13. Вісімнадцята сторінка книги — межа інтересу більшості читачів.
14. Книги видавничого дому «Penguin» в м’якій обкладинці були дешевше своїх аналогів у твердій палітурці, що і зробило їх більш доступними.
15. Малограмотність — проблема сучасного суспільства. Економісти порахували, що непрямий убиток щорічно складає 20 мільярдів доларів — втрачений прибуток, низька продуктивність та інші фактори.
16. Читання книг розвиває в людях добрі почуття, такі як волонтерство, благодійність.
17. Людина, яка краде книги називається бібліоклептоманом. Найвідомішим був Стівен Блумберг, який викрав 23 000 (!) Рідкісних книг з 268 бібліотек. Цікавий факт — його колекція оцінювалася в 20 мільйонів доларів!
18. «Книжковий хробак» — це крихітні комахи, що харчуються книжковими корінцями.


  •  Незважаючи на те, що сьогодні дедалі більше користувачів полюбляють читати книги онлайн, все ж традиційні книги залишаються досить-таки затребуваними. Літературу читають різну: комусь до вподоби детективи, хтось надає перевагу любовним романам, інші ж обирають класику чи наукову літературу.
  • Та є книги, які читали якщо й не всі, то добряча половина людства. Небувалої популярності набули твори Агати Крісті – саме вона вважається найпопулярнішою письменницею усіх часів і народів. Її детективи перекладені 44-ма мовами світу. Всього дотепер було видано більше двох мільярдів книг письменниці.
  • Проте найпоширенішою книгою світу є Біблія, а на другому місці опинилася «Книга рекордів Гіннеса».
  •  Спеціалісти підрахували, що сьогодні молодь не надто часто купує книги – більше половини книг в наш час купують люди, яким за 45.
  •  А ось іспанський драматург Лопе де Вега прославився тим, що за свою творчу кар’єру написав найбільше творів з-поміж усіх інших письменників. Його творча спадщина налічує аж 1800 п'єс.
  •  Спеціалісти також з’ясували, що жінки більше люблять читати, ніж чоловіки: за підрахунками дослідників 68% усіх книг купують саме представниці прекрасної статі.
  •  Всі ми знаємо, що таке клептоманія. Та далеко не всім відомо, що є особливий вид цього психологічного захворювання. Він отримав назву бібліоклептоманія, і ті, хто зіткнувся з цим захворюванням, крадуть виключно книги. Найбільш відомим бібліоклептоманом вважається Стівен Блумберг: за своє життя йому вдалося викрасти понад 23 тисячі рідкісних книг, загальна вартість яких оцінюється в 20 мільйонів доларів.
  •  А ось найдовшою біографією серед усіх написаних на сьогоднішній день біографій є історія життя Вінстона Черчілля, яка налічує цілих 22 томи. Та до Британських парламентських документів, які вважаються найбільшою в історії публікацією, біографія Черчілля не дотягнула – документи складаються з 1112 томів.
  •  Якщо б ви захотіли вмістити в сумці географічний атлас, що зберігається сьогодні в Британському музеї, у вас би точно нічого не вийшло – вага атласу становить 320 кілограмів. В той же час найменші книги в світі (а їх є дванадцять) змогли б вміститися в одній столовій ложці!