субота, 29 серпня 2020 р.

З початком навчального року!

День знань


День знань - одне із головних свят навчального року – урочисте, хвилююче і відповідальне. Це свято об'єднує всю шкільну родину – від найменших, тих хто вперше піде до школи і стане першокласником, до серйозних старшокласників – тих, хто стоїть на порозі дорослого життя. День знань – особливе свято не лише для школярів, а й для вчителів та батьків. Завжди яскравий, насичений емоційністю та хвилюючою атмосферою день важко забути! На жаль, у звязку із карантином, лінійка відбудеться лише для першокласників та одинадцятикласників, та у кожній класній родині на Першому уроці вчителі привітають своїх учнів з 1 Вересня. Вітаємо всіх з початком навчального року! Гарних вам оцінок та побільше цікавих книжок!   

В Україні день 1 вересня з давніх-давен - не просто початок осені. З цього дня починається офіційний навчальний рік у всіх навчальних закладах країни. Чому новий навчальний рік починається саме в перший день осені? З XV століття новий рік на Русі починався 1 вересня, а всі школи в ті часи були церковними, тому за парти учні сідали саме з церковного нового року. За іншою версією, найважливіші сільськогосподарські роботи закінчувалися саме з приходом календарної осені, тому відпускати на навчання дітей без особливої шкоди для сім'ї можна було саме в цей час. В інших країнах немає єдиної для всіх дати. Наприклад, у Німеччині та Франції навчальний рік починається в період із серпня до кінця вересня, в Італії - 1 жовтня, в Японії - 1 квітня, у Грузії - 20 вересня. В Іспанії початок нового навчального року досі залежить від строків збирання врожаю, і в кожній провінції країни ця дата своя. В Австралії, на протилежному боці земної кулі, починають учитися в лютому, тобто, за їхнім календарем, - у кінці літа.

Різні країни мають свої особливості у святкуванні цього дня.

В Україні традиціями  цього свята,  що  передаються від покоління до покоління школярами, стали квіти для педагогів, пишні банти першокласників, гучний звук першого шкільного дзвоника й, звісно ж, найперший урок .

Першокласники Німеччини відрізняються тим, що у День знань приходять до школи не з квітами, а з великим різнокольоровим пакетом. Цій традиції майже 150 років. Напередодні свята діти майструють конусоподібний пакет, в який батьки кладуть солодощі та потрібні для навчання речі. Вже сидячи за партою, першокласники можуть розгорнути яскравий шкільний подарунок і подивитись, чим цікавим наповнили його батьки.

У Канаді першого вересня діти не йдуть до школи – вони святкують разом із батьками не День знань, а останні дні літа. Перший понеділок вересня називається Днем Праці. Він вважається днем закінчення літнього відпочинку школярів. А школа для всіх стартує у перший вівторок вересня.

У США навчання починається в серпні або у перший вівторок вересня, бо кожний штат встановлює свою програму для школярів. 

В Японії, а також Австрії, за давньою традицією, дітей у школі вчать писати і правою, і лівою рукою. У більшості країн пишуть зліва направо. Справа наліво пишуть учні східних країн. А в Стародавній Греції писали перший рядок справа наліво, а другий – навпаки.

 

Перший урок в навчальному році — важлива подія як для усіх учнів, так і для їхніх батьків та вчителів. Саме тому підготовка до цієї дати повинна бути належною. Окрім урочистих заходів обов’язковим, як дає зрозуміти програма Міністерства освіти, 1-го вересня є і проведення першого уроку.

РЕКОМЕНДОВАНІ ТЕМИ

Щорічно міністерство пропонує свої варіанти тем для першого шкільного заняття. Такі теми не є обов’язковими та можу коригуватись вчителем. 

Обираючи ту чи іншу тему, вчителі повинні: орієнтуватись на вік школяра;

 враховувати актуальність проблематики.

Так, для початкових — 1-4-х класів, доречними стануть такі теми:

“Діти об’єднують Україну”;

“Я люблю свою країну”;

Добре тим, хто вміє дружити”;

“Краса людини — її доброта”.

Учням 5-9-х класів можна запропонувати більш серйозні теми, що стосується політики країни, важливих екологічних чи інтеграційних процесів, наприклад:

“Наші земляки — герої Революції Гідності”;

“Хочемо, щоб усі жили в мирі”;

“Розкажемо Європі про себе”;

“Українці серед інших європейських націй”;

“Добрототворення — наша мета”;

“Повага до європейських цінностей”;

“Історія нескорених” тощо.

Для 10-11-х класів корисними будуть обговорення на теми:

“Як я бачу партнерські відносини Україна-ЄС”;

“Будуємо справжню демократичну країну”;

 “Прагнемо миру!”.