ЮВІЛЕЙНИЙ РІК


Ювілейний календар 2020.

Книги-ювіляри 2018 року

  • У число книг-ювілярів 2018 року входить збірка новел «Декамерон»письменника епохи італійського ренесансу Джованні Боккаччо. З дня його виходу в світ пройшло 665 років. Більшість повістей цієї книги розповідають про любов у різних її проявах – від темної тваринної пристрасті до величного і світлого почуття.Картинки по запросу декамерон боккаччо
  • Сатиричному романі «Гаргантюа і Пантагрюель», написаному на рубежі Пізнього Середньовіччя і Нового часу Франсуа Рабле виповнюється 485 років. Складається з п’яти книг твір у гротескній формі оповідає про людські пороки: черевоугодництві, корисливості, брехні, жадібності, перелюбстві. Автор не залишає своєю увагою ні держава, ні церковнослужителів.
  • П’єсою Вільяма Шекспіра «Приборкання норовливої»виповниться в 2018 році 425 років. Дата її написання встановлено дослідниками приблизно, а рік, в якому шедевр легендарного драматурга вперше побачила публіка, історикам невідомий.
  • Перша частина драми «Фауст», що належить перу В. В. Гете, була написана 210 років тому. Головна праця великого драматурга вважається вершиною німецької поезії і являє собою один з варіантів художнього опису популярною в часи автора легенди про доктора Фауста.
  • Поемі «Паломництво Чайльд Гарольда» Джорджа Байрона виповниться200 років. Поетичний твір напитано розчаруванням, яке переповнює молоду людину від насиченою і гучне життя, що представляє собою гонитву за задоволеннями.
  • Історичний роман про епоху Людовика XI «Квентін Дорвард» відзначить свій 195 день виходу в світ. Його автор Вальтер Скотт в якості основного джерела для свого твору використав щоденникові записи молодого дворянина Філіпа де Коммина.
  • Поема «Полтава» відзначає в 2018 році свій 190 день народження. Твір оповідає про однойменної битві. У своїй роботі над поемою А. С. Пушкін звертався до історичних джерел і наповнював її поетикою молдавського усної народної творчості.
  • Свій 185 день народження відзначить роман «Євгенія Гранде» О. де Бальзака. Сцени із життя людей в провінції, тяга до матеріального початку, соперничающему з початком духовним – оповідаючи про сучасному йому суспільстві, автор наполягає на його низинних страстей.cd14a331460c7a2eb1801d6bb9c3435f Книги ювіляри 2018 року | ювілеї книг
  • 180 років виповнюється літературної версії казки«Стійкий олов’яний солдатик», що належить перу Р. Х. Андерсена. Трагічна історія кохання маленької одноногого солдата до порцелянової лялечці-балерині стала придбала популярність у всіх європейських країнах.
  • 180 років «Пісні про царя Івана Васильовича, молодого опричника і удалого купця Калашникова» – історичній поемі, що представляє собою твір раннього творчості М. Ю. Лермонтова.
  • У 2018 році виповнюється 180 років «Пригод Олівера Твіста». Майстер авантюрно-пригодницьких романів Чарльз Діккенс оповідає про тяжкі випробування, які випадають маленькому безпритульному хлопчикові, що живе на вулицях Лондона.
  • У число книг-ювілярів 2018 року також входить оповідання «Золотий жук», який був написаний Едгаром По 175 років тому. Новела американського письменника визначається критиками як рання жанрова форма детектива. В ній розповідається про цілу серію пригод, які відбуваються з головним героєм на шляху пошуку скарбів, захованих за хитромудрим шифром.
  • Роману «Домбі і син» Чарльза Діккенса виповниться 170 років тому.  Малюючи яскраву і багатопланову картину повсякденному житті англійського буржуа, автор розкриває всю її антигуманну сутність, наполягаючи на неприродності укорінених поведінкових традицій.Картинки по запросу ярмарка тщеславия картинка
  • Класичного роману про епоху наполеонівських часів«Ярмарок марнославства», що належить перу Вільяма Теккерея, виповнюється 170 років. У ньому автор вказує на негативні сторони соціального устрою Англії і звинувачує буржуазну верству в паразитичному способу життя.
  • 170 років виповнюється роману Ф. М. Достоєвського«Білі ночі». Твір відноситься до жанру сентиментальних романів і оповідає про трагічну долю мрійника, що стикається з жорстокістю і несправедливістю суспільства.
  • Казки «Червоненька квіточка» С. Т. Аксакова виповнюється 160 років. Розповідь являє собою російську національну варіацію легенди про Красуню і Чудовисько, що зустрічається в усній народній творчості більшості європейських країн і навіть в деяких східних країнах. Сюжетна лінія історії було записано автором зі слів його ключниці Палажки.
  • Англійська історико-пригодницький роман Майн Ріда «Оцеола, вождь семінолів» вперше був надрукований 160 років тому. Твір описує події Другої Семінольской війни.
  • Повість про соціальну нерівність і любові «Ася» В. С. Тургенєва була опублікована 160 років тому. У творі розповідається про кохання молодого світського чоловіка і юної сільської дівчини. Повість побудована як спогади похилого поважного людини про часи своєї молодості.
  • 160 років тому була надрукована книга «Дитячі роки Багрова-онука» С. Т. Аксакова. Твір являє собою другу частину автобіографічній трилогії автора. У повісті розповідається про дитинство і отроцтво письменника, яке проходило на Південному Уралі.
  • Роман «Князь Срібний», що оповідає про часи опричнини, вперше був надрукований 155 років тому. У ньому А. К. Толстой описує пригоди благородного воєводи, іменованого усіма «князем Срібним». Повернувшись додому з Лівонської війни, воїн з подивом виявив, що в місті встановила свої порядки зграя вбивць і садистів, яка іменується опричниками.
  • 150 років виповнюється приключенческому роману французького письменника Жуля Верна «Діти капітана Гранта». Твір складається з трьох частин. Головні герої подорожують навколо Землі, займаючись пошуками зниклого колись капітана Гранта.
  • Книга-ювіляр 2018 року – роман «Ідіот» Ф. М. Достоєвського. Йому виповнюється 150 років. У 2002 році книга була включена в список 100 кращих за версією «Норвезького книжкового клубу. Улюблене твір самого В. М. Достоєвського, і, на думку М. М. Бахтіна, найбільш чітко виражає світогляд письменника в 60-е рр. століття.
  • Поема Н.А. Некрасова «Російські жінки» вперше побачила світ 145 років тому. Тонке лірико-драматичний твір в романтичній формі оповідає про самозречення дружин декабристів, що відправляються в Сибір.
  • 145 років повісті «Зачарований мандрівник» М.С.Лєскова. Твір входить в цикл легенд про російських праведників. Ідея твору виникла у автора під час подорожі до острова Валаам.
  • 140 років «П’ятнадцятирічному капітану» Жуля Верна. Гостро пригодницький роман оповідає про мінливості долі, з якими стикаються пасажири китобійної шхунКартинки по запросу картинка уелс війна світійи-брига «Пілігрим». У романі простежуються риси аболіціоністського твори.
  • Роман шотландського письменника Роберта Стівенсона«Острів скарбів» вперше був опублікований 140 років тому. Твір розповідає про пригоди юного хлопчика, в руки якого потрапляє карта Острова скарбів.
  • У число книг-ювілярів 2018 року включається також і«Війна світів» Герберта Уеллса – роман зі 120-річною історією. Книга описує вторгнення на Землю марсіан і являє собою еталон літературної роботи в жанрі фантастики.

2016рік 

160-річчя від дня народження та 100-річчя від дня смерті Івана Яковича Франка 

Відповідно до Указу Президента України від 08.12.2015 № 687/2015 “Про вшанування пам’яті Івана Франка”  2016 року проводитиметься низка культурних заходів, спрямованих на вшанування пам'яті видатного українського письменника, науковця та громадського діяча, популяризації його літературної, публіцистичної, наукової спадщини, а також з нагоди відзначення  пам'ятних дат - 160-річчя від дня народження та 100-річчя від дня смерті.


franko
                                                                 

Іван Франко
(1856-1916)
     БІОГРАФІЯ (коротка)
Народився 27 серпня 1856 року в селі Нагуєвичі (нині село Івана Франка) в Східній Галичині в родині селянина-коваля. Навчався спочатку в школі села Ясениця-Сільна (1862–1864), потім у так званій нормальній школі при василіанському монастирі у Дрогобичі (1864–1867). У 1875 році закінчив Дрогобицьку гімназію. Восени 1875 р. став студентом філософського факультету Львівського університету. Перші літературні твори — вірш «Народна пісня» (1874) і повість «Петрії і Довбущуки» (1875) були надруковані в студентському часописі «Друг». Активна громадсько-політична й видавнича діяльність та листування з Михайлом Драгомановим спричинили арешт письменника за звинуваченням у належності до таємного соціалістичного товариства.  У 1880 р. вдруге заарештовують, обвинувачуючи в підбурюванні селян проти влади.  У 1881 р. став співвидавцем часопису «Світ», після закриття (1882) якого працював у редакції часопису «Зоря» й газеті «Діло».  В травні 1886 р. взяв з Ольгою Хоружинською шлюб у Павлівській церкві Колегії Павла Галагана. У 1888 р. деякий час працював у часописі «Правда». Зв’язки з наддніпрянцями спричинили третій арешт (1889) письменника. У 1890 р. за підтримки М. Драгоманова стає співзасновником Русько-Української Радикальної Партії.  З 1908 р. стан здоров’я значно погіршився, однак він продовжував працювати до кінця свого життя.  Помер 28 травня 1916  р. у Львові.   Іван Франко автор праць з історії та теорії літератури, перекладач творів з російської, польської, чеської, сербської, хорватської, німецької, англійської, французької, старогрецької, римської, арабської, ассиро-вавилонської та інших мов. Твори І. Франка перекладено багатьма мовами світу. Окремі поезії покладено на музику, деякі прозові твори екранізовано й інсценізовано.

Земле моя

Земле, моя всеплодющая мати,
Сили, що в твоїй живе глибині,
Краплю, щоб в бою сильніше стояти,
Дай і мені!
Дай теплоти, що розширює груди,
Чистить чуття і відновлює кров,
Що до людей безграничную будить
Чисту любов!
Дай і огню, щоб ним слово налити,
Душі стрясать громовую дай власть,
Правді служити, неправду палити
Вічну дай страгть!
Силу рукам дай, щоб пута ламати,
Ясність думкам — в серце кривди влучать,
Дай працювать, працювать, працювати,
В праці сконать!


Чого являєшся мені У сні?
Чого являєшся мені
У сні?
Чого звертаєш ти до мене
Чудові очі ті ясні,
Сумні,
Немов криниці дно студене?
Чому уста твої німі?
Який докір, яке страждання,
Яке несповнене бажання
На них, мов зарево червоне,
Займається і знову тоне
У тьмі?


Чого являєшся мені
У сні?
В житті ти мною згордувала,
Моє ти серце надірвала,
Із нього визвала одні
Оті ридання голосні —
Пісні.
В житті мене ти й знать не знаєш,
Ідеш по вулиці — минаєш,
Вклонюся — навіть не зирнеш
І головою не кивнеш,
Хоч знаєш, знаєш, добре знаєш,
Як я люблю тебе без тями,
Як мучусь довгими ночами
І як літа вже за літами
Свій біль, свій жаль, свої пісні
У серці здавлюю на дні.


О ні!
Являйся, зіронько, мені!
Хоч в сні!
В житті мені весь вік тужити —
Не жити.
Так най те серце, що в турботі,
Неначе перла у болоті,
Марніє, в'яне, засиха, —
Хоч в сні на вид твій оживає,
Хоч в жалощах живіше грає,
По-людськи вільно віддиха,
І того дива золотого
Зазнає, щастя молодого,
Бажаного, страшного того
Гріха!

Збірки:

-         «В поті чола» (1890)
-         «Зів’яле листя» (1896)
-         «Мій Ізмарагд» (1897)
-         «Галицькі образки» (1897)
-         «Смерть Каїна» (1889)
-         «Іван Вишенський» (1900)
-         «Із днів журби» (1900)
-         «Semper tiro» (1906)
-         «Давнє і нове» (1911)

Твори:

-         поема «Мойсей» (1905)
-         повість «Boa constrictor» (1878)
-         соціальний роман «Борислав сміється» (1882)
-         історичну повість «Захар Беркут» (1882)
-         дитячий твір «Лис Микита» (1890)
-         роман «Для домашнього вогнища» (1892)
-         соціально-психологічна драма «Украдене щастя» (1893)
-         дитячий твір «Абу-Касимові капці» (1895)
-         роман «Основи суспільности» (1895)
-         роман «Перехресні стежки» (1899–1900 рр.)
-         та інші.

Корисні матеріали:

           В нашій бібліотеці заплановані заходи:

 - з 8  лютого - книжкова виставка  літературний портрет "ВЕЛИКИЙ КАМЕНЯР" :
 1. "Франко - дух, наука, думка, воля";
2. "Поет національної гідності"; 
3. "У світі Франкової казки".
 - 17 лютого - "Читаємо Франка разом" - читання творів І.Франка за ролями в 4-х класах "Коли ще звірі говорили" 
- 24 березня - Віртуальний кінозал «Твори І.Франка мовою кіно та аудіокниг» 5-6 класи.
- 25 березня - ГОЛОСНІ читання На честь 160-річчя з дня народження Івана Франка. 10 класи
 - Зустріч в любителів поезії Каменяра "Ти вірним вірним був сином свого народу." Читальний зал бібліотеки.7-10 класи.

Немає коментарів:

Дописати коментар